Základní škola Halenkov

ZÁKLADNÍ ŠKOLA JE NEDÍLNOU SOUČÁSTÍ VZDĚLÁVACÍHO SYSTÉMU OBCE HALENKOV NACHÁZEJÍCÍ SE UVNITŘ VALAŠSKÉHO REGIONU. VEDENÍ ZÁKLADNÍ ŠKOLY SI ZAKLÁDÁ NA VSTŘÍCNOSTI K MODERNÍM ZPŮSOBŮM VÝUKY A OTEVŘENOSTI K ŠKOLNÍM I MIMOŠKOLNÍM ČINNOSTEM.

Alergeny ve školní jídelně

Odvolání na legislativu:

EU - směrnice 2000/1989 ES pro označování potravin. Ta bude nahrazena nařízením 1169/2011/EU s platností od 13. 12. 2014.

ČR - Vyhláška 113/2005 Sb. o způsobu označení potravin.

Nařízení ukládá povinnost vyznačit u nebalených potravin (mezi které, dle článku 1 odst. 3 nařízení, patří i pokrmy) na viditelném místě písemný výčet stanovených alergenů obsažených v nabízených pokrmech (včetně nápojů). Tato povinnost se týká všech výrobců potravin, všech článků veřejného stravování, jako např. restaurací, jídelen, nemocnic, sociálních ústavů, prodejen, pekáren apod.

Alergii mohou vyvolat všechny potraviny, ale EU specifikovalo 14 hlavních potenciálních alergenů, které podléhají legislativnímu značení a jsou přílohou nařízení 1169/2011/EU. Tento seznam bude v případě potřeby doplňován dle nejnovějších vědeckých poznatků.

Školní jídelna je povinna označit vyrobený pokrm alergenní složkou, ale nebude brát zřetel na jednotlivé přecitlivělosti strávníků. Tuto skutečnost si musí každý strávník, nebo zákonný zástupce uhlídat sám. Není možné se věnovat při výrobě jídel strávníkům s potravinovou alergií jednotlivě, takže případným žádostem nebude vyhověno. Jídelna má pouze funkci informační, jako každý výrobce potravin a pokrmů. Školní stravování zajišťuje stravování dětí, žáků a studentů podle jednotlivých věkových kategorií a výživových norem.

Nelze spojovat dietní stravování s přecitlivělostí na některý alergen. Označení přítomnosti alergenu bude na jídelním lístku za každým pokrmem vyznačeno v závorce číslem označujícím alergen. V jídelním lístku bude vypsán seznam legislativně stanovených alergenů s označením čísla, které je přeneseno na jídelní lístek. Přítomnost alergenu bude přenesena z receptur a ingrediencí, které byly použity při výrobě jednotlivých pokrmů ve školní jídelně.

Seznam potravinových alergenů, které podléhají legislativnímu označování dle směrnice 1169/2011 EU:

1) Obiloviny obsahující lepek (pšenice1.1, žito1.2, ječmen1.3, oves1.4, špalda1.5) a výrobky z nich

2) Korýši a výrobky z nich

3) Vejce a výrobky z nich

4) Ryby a výrobky z nich

5) Podzemnice olejná (arašídy) a výrobky z nich

6) Sójové boby (sója) a výrobky z nich

7) Mléko a výrobky z něj

8) Skořápkové plody (mandle, ořechy lískové, vlašské, kešu) a výrobky z nich

9) Celer a výrobky z něj

10) Hořčice a výrobky z ní

11) Sezamová semena (sezam) a výrobky z nich

12) Oxid siřičitý a siřičitany – v koncentracích vyšších než 10 mg, ml/kg, l, vyjádřeno SO2

13) Vlčí bob (lupina) a výrobky z něj

14) Měkkýši a výrobky z nich

PDF soubor s alergeny ke stažení zde

Ke stravování ve školní jídelně se žáci přihlašují poprvé při nástupu do první třídy. Další roky je žák vždy od září do června automaticky přihlášen.

Školní rok začíná 1.9 a končí 31.8. následujícího kalendářního roku.

Ceny obědů pro tento školní rok:

žáci 7-10 let 21,00 Kč

žáci 11-14 let 23,00 Kč

žáci nad 15 let 25,00 Kč

Cizí strávníci 51,00 Kč

Místní důchodci 43,00 Kč

Výdej obědů :

11.00 - 11.15 hod. výdej do jídlonosičů(charita)-výdejna pro cizí strávníky

11.25 - 11.40 hod. výdej dětem- jídelna

11.50 - 12.05 hod. výdej do jídlonosiců- výdejna pro cizí strávníky

12.15 - 13.35 hod. výdej dětem- jídelna

V případě, že žák onemocní, má nárok na oběd za uvedenou cenu pouze první den nemoci. Oběd v tento den bude vydán v době od 11:45 do 12:05 hod., kdy je výdej do jídlonosičů (ve výdejně pro mimoškolní strávníky). Další dny, kdy bude žák nepřítomen, je nutno obědy odhlásit!

Stravné je placeno bezhotovostně převodem. Zákonný zástupce si na svém účtu zřídí tzv. souhlas k inkasu a sdělí vedoucí školní jídelny číslo svého bankovního účtu. Platbu složenkou lze dohodnout individuálně ve výjimečných případech.

Platba za obědy v konkrétním měsíci bude uskutečněna vždy ke konci tohoto měsíce. Případné přeplatky za odhlášené obědy budou v následujícím měsíci odečteny.

Odhlašování se provádí osobně nebo telefonicky na tel. čísle 571 457 061, 739618541 vždy den předem, nejpozději do 13:00 hodin.

V období prázdnin a ředitelského volna jsou žáci automaticky z obědů odhlášeni.

První a poslední den školního vyučování školní jídelna pro žáky nevaří.

Jídlo vydávané do jídlonosiče je určené k přímé spotřebě!

Cena stravného pro MŠ:

Děti 3-6 let: celodenní: 33,-Kč, polodenní: 27,-Kč

Děti od 7 let: celodenní: 36,-Kč, polodenní: 30,-Kč

Základní škola Halenkov

JÍDELNÍČEK

Od:  22.01.2018   Do: 26.01.2018

PONDĚLÍ
Polévka hrachová
(obsahuje alergen 1.1)
Cikánská hovezí pečeně, těstoviny
(obsahuje alergen 1.1)
Děti: ovocný jogurt